+90 258 371 50 55

Blog

27/01/2018

Tekstilde Kostik Geri Kazanım Sistemleri


Kategori:Ticari & Endüstriyel HVAC 
Gönderen: admin

Maliyetlerin her geçen gün artması, çevreyi koruma bilincinin artması, rekabet koşullarının zorlanması  gibi sebeplerle geri kazanım projeleri önem kazanmıştır.

Kostik geri kazanma ve dönüşüm tesisi, merserize işleminde kanala atılan zayıf kostik çözeltisinin evaporasyon yöntemi ile buharlaştırılarak konsantrasyonunun yükseltilip, yeniden kullanılmasını sağlamaktadır. Bu işlem sayesinde işletmeye geri kazandırılan kostik üretim maliyetlerini azaltmaktadır. Zamanla kostik çözeltisinin evaporatör yöntemi ile buharlaştırılması sırasında evaporatör borularının içerisinde kostik atıkları birikmeye başlar. Bu atıklar boruların ısı aktarım verimini düşürmekte ve istenilen düzeyde kostikin üretilmesini engellemektedir. GOODWAY AWT-100x veya AWT-100 boru temizleme makineleri ve ekipmanlarıyla boruların temizliği çok kısa sürede yapılmaktadır. Böylece işletme maliyetleri düşmekte ve yüksek kalitede kostik elde edilmesi sağlanmaktadır.

Kostik geri kazanım sistemlerinin yatırım maliyetleri bir seneden kısa bir süre içerisinde geri dönüşünü sağlamaktadır.

Kostik soda çevreye oldukça zarar veren bir kimyasaldır. Kostik ısı geri kazanımlarla zararlı kimyasalların çevreye atılması engellenmiş olur.